АНАЛІЗ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗКУ МІЖ ДИНАМІКОЮ ПОХИБОК І ЗАГАЛЬНИМ РІВНЕМ РИЗИКУ У ФУНКЦІОНУВАННІ СИСТЕМ ВОДООЧИЩЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32347/2524-0021.2025.50.75-82Ключові слова:
надійність, похибки, передаточні функції, техногенні ризики, безпека, системи водоочищенняАнотація
На сьогодні забезпечення надійної та безпечної роботи систем водоочищення, що входять до складу критичної інфраструктури, є одним із ключових завдань екологічної та техногенної безпеки. Незважаючи на досконалість сучасних технологій, жодна складна інженерна система не функціонує в умовах повної стабільності – постійна змінність параметрів вихідної води, коливання активності реагентів, інерційність процесів та інші фактори зумовлюють виникнення похибок у роботі окремих функціональних блоків. Ці похибки, навіть за умов штатної експлуатації, формують відхилення, що можуть негативно впливати на результуючу якість очищеної води. Їх накопичення або недооцінка потенційної шкоди підвищує ризики порушення санітарно-технічних норм та створює загрозу для довкілля.
З метою дослідження науково-методологічного підходу до аналізу взаємозв’язку між динамікою похибок у функціонуванні систем водоочищення та формуванням загального рівня ризику, у роботі поетапно проаналізовані похибки в системах водоочищення та їх прямий зв'язок з ризиками, зв'язок з передаточними функціями та часом відновлення і розроблений математичний апарат для кількісної оцінки та управління ризиками. Аналіз отриманих результатів показав, що похибки, які виникають на кожному технологічному етапі, не є ізольованими, а підсумовуються та трансформуються по всьому ланцюгу водоочищення, що призводить до формування результуючої похибки і безпосередньо впливає на відповідність якості води нормативам. Встановлено, що ймовірність перевищення критичних показників якості води прямо залежить від результуючої похибки, яка, у свою чергу, є функцією від стандартних відхилень похибок окремих блоків та довірчого коефіцієнта (t). Доведено, що масштаб наслідків є функціонально залежним від тривалості проблеми (Tпроблеми), яка охоплює час виявлення (Tвиявлення), час реагування (Tреагування) та, що особливо важливо, час відновлення (Tвідновлення) функціональності системи водоочищення. Застосування передаточних функцій у поєднанні з перетворенням Лапласа забезпечує можливість динамічного моделювання передачі та накопичення похибок у часовій області, а також їх впливу на параметри Tпроблеми. Розроблена інтегрована формула ризику надає математичний апарат для кількісної оцінки та управління ризиками, що поєднує статистичні характеристики похибок блоків та операційні параметри реагування системи на відхилення.
Посилання
Uriadnikova, I. V., Lebedev, V. H., Zaplatynskyi, V. M., & Tsyhanenko, O. I. (2022). Early determination and evaluation of technogenic risks within the water purification systems of TSS and TPSS. Naukovyi Visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu, 1. 95–101. https://doi.org/10.33271/nvngu/2022-1. [in Ukrainian].
Henly, E. J., & Kumamoto, H. (1984). Reliability of technical systems and risk assessment. Trans. with English. Moscow: Mashinostroenie. Retrieved from http://www.immsp.kiev.ua/postgraduate/Biblioteka_trudy/NadezhnostTekhnicheskikhSistemKumamoto1984.pdf [in Russian].
Lysychenko, G.V., Zabulonov, Yu.L., & Khmil, G.A. (2008). Natural, man-made and environmental risks: analysis, assessment, management. Kyiv: Naukova dumka. Retrieved from https://www.nas.gov.ua/UA/Book/Pages/default.aspx?BookID=0000012597 [in Ukrainian].
Loveikin, V. S., & Romasevych, Yu. O. (2017). Teoriia tekhnichnykh system. K.: TsP «KOMPRYNT». Retrieved from https://nubip.edu.ua/sites/default/files/u132/teoriya_tehnichnih_sistem_loveykin_romasevich.pdf [in Ukrainian].
Popovych, M. H., & Kovalchuk, O. V. (2007). Teoriia avtomatychnoho keruvannia. Kyiv: Lybid. Retrieved from https://pdf.lib.vntu.edu.ua/books/Popovich_2007_656.pdf [in Ukrainian].
Ohirko, O. I., & Halaiko, N. V. (2021). Teoriia ymovirnostei ta matematychna statystyka: Navchalnyi posibnyk. Lviv: LvDUVS, Retrieved from https://surl.li/ehtkyg [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2025 Інга Уряднікова

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 70 років після смерті останнього співавтора з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).