ОЦІНКА НАДІЙНОСТІ РОБОТИ БЛОКІВ СИСТЕМ ВОДООЧИЩЕННЯ В ПЕРЕХІДНИХ РЕЖИМАХ
DOI:
https://doi.org/10.32347/2524-0021.2023.43.81-86Ключові слова:
надійність, техногенні ризики, оборотні системи водопостачання, теплоенергетикаАнотація
Забезпечення безперебійності та надійності роботи систем водоочищення є пріоритетним завданням промислового комплексу України. Для ефективного управління надійністю в системах водоочищення, необхідно провести аналіз потенційних відмовлень та визначити ймовірність їх виникнення. З метою дослідження визначення імовірності виникнення ризиків у результаті відмовлень різних блоків системи водоочищення на прикладі роботи електорокоагулятору колонного типу запропоновано для одержання узагальнених закономірностей використовувати структурно-функціональну блок-схему систем водоочищення, що дає можливість звести всю систему до декількох взаємозалежних блоків, а саме: 1) блоком фільтрації тонкого очищення; 2) блоком очищення від розчинних домішок; 3) блоком очищення від грубодисперсних домішок; 4) трубо-насосним блоком. При роботі системи водоочищення, з огляду на ранжирування надійності блоків можна стверджувати, що на початку може вийти з роботи 1-ій блок, далі 2, 3 і 4 блоки. Встановлено, якщо всі блоки системи працюють, система знаходиться в стані S0. При відмовленнях інших блоків, у тій же послідовності, система буде в станах S1, S2, S3 і S4. Найбільший інтерес представляють стани системи, при яких відмовлення блоків викликають не відключення всієї системи, а лише її позаштатну роботу, що виявляється лише в наслідку погіршення якості очищуваної води. Аналізуючи отримані результати можна стверджувати, що при експлуатації системи водоочищення найбільша ймовірність відмовлення в блоку 1. Після відновлення працездатності блоку і при подальшій експлуатації системи, найбільша імовірність виходу з ладу блоку 2, потім блоку 4 і блоку 3. Імовірності відмовлення блоків є ймовірностями ризиків, причому фізична величина, породжувана цими ризиками (кількість забрудненої води, що надійшла у екосистему чи в котлоагрегат) буде тим більшою, чим більше період часу виявлення несправності блоку. При досить тривалій роботі системи водоочищення в неї встановлюється ймовірнісний постійний режим переходу зі стану в стан за схемою “робочий стан усіх блоків – відмовлення одного чи декількох блоків – ремонт – робочий стан усіх блоків“. Імовірності послідовності і тривалості цих подій піддаються визначенню, що дає можливість з однієї сторони оцінювати ризики, що виникають при експлуатації і визначати стратегію управління для мінімізації цих ризиків.
Посилання
Abramov, N. N. (1984). Reliability of water supply systems. 2nd ed. (Reliability and quality). Moskwa: Stroyizdat. [in Russian]
Kigel, V. R., & Sharov, O. I. (2018). Probability theory for economists and managers: study guide. Kyiv: KROC University of Economics and Law. https://library.krok.edu.ua/ua/kategoriji/navchalni-posibniki/622-teoriia-imovirnostei-dlia-ekonomistiv-i-menedzheriv
SRW (2014-2016). Study on the substantiation of computer models and software and hardware complex for assessing risks and threats of emergency situations at critical infra-structure facilities using geoinformation technologies («Geoinform Emergency Risk Model») State registration number OICH U 007224 of the Ministry of Internal Affairs.
Uriadnikova, I. V., Lebedev, V. H., Zaplatynskyi, V. M., & Tsyhanenko, O. I. (2022). Early determination and evaluation of technogenic risks within the water purification systems of TSS and TPSS. Naukovyi Visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu, 1. 95–101. https://doi.org/10.33271/nvngu/2022-1
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Інга Уряднікова, Віктор Хоружий
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 70 років після смерті останнього співавтора з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).